Rejestracja
Forum www.newboiskojasna.fora.pl Strona Główna
FAQ Szukaj Użytkownicy Grupy Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu  Forum www.newboiskojasna.fora.pl Strona Główna » Favourite

Autor Wiadomość
Nicolas
Prezes



Dołączył: 07 Kwi 2008
Posty: 89 Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 8 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Suchedniów

PostWysłany: Śro 20:10, 09 Kwi 2008 Back to top

Korona Kielce – polski klub piłkarski z Kielc założony 10 lipca 1973 roku.

Przez pierwsze trzy dekady swojego istnienia klub nie mógł pochwalić się większymi sukcesami sportowymi. Jednak od momentu, gdy w 2002 właścicielem Korony został Krzysztof Klicki, losy klubu się odmieniły. W ciągu czterech lat klub awansował z III ligi, do Idea Ekstraklasy (teraz Orange Ekstraklasa). Do III ligi awansowały z kolei rezerwy Korony Kielce, w której grały aż do czasu powstania Młodej Ekstraklasy.

Odkąd, w roku 2006, klub przeniósł się na najnowocześniejszy stadion piłkarski w Polsce, statystyki meczowej frekwencji lokują Koronę w czołówce najliczniej odwiedzanych stadionów.

Lata 1973-1996
10 lipca 1973 roku w wyniku połączenia klubów Iskry i SHL Kielce powstało Kieleckie Stowarzyszenie Sportowe Korona Kielce. Jedną z czterech sekcji (obok piłki ręcznej, kolarskiej i siatkarskiej) była sekcja piłki nożnej. Drużyna piłkarska rozpoczęła rozgrywki w trzeciej lidze. Pierwszym trenerem zespołu został Zbigniew Pawlak, a pierwszy mecz Korony Kielce zakończył się zwycięstwem 3-0 nad Spartą Kazimierza Wielka. W sezonie 1974/1975 doszło do zmiany trenera. Pawlaka zastąpił Bogumił Gozdur, któremu zarząd postawił zadanie awansu do II ligi. Po zajęciu pierwszego miejsca w rozgrywkach okręgowych, a następnie zwycięstwach nad Cracovią, Resovią i Lublinianką zespół awansował do II ligi. W sezonie 1975/1976 w swoim drugoligowym debiucie Korona Kielce zajęła 14 miejsce i została zdegradowana do III ligi. W 1980 roku zmieniono nazwę klubu na MKS (Międzyzakładowy Klub Sportowy) Korona. Na kolejny awans do II ligi, kibice czekali pięć lat. Pod wodzą Antoniego Hermanowicza drużyna w sezonie 1980/1981 wywalczyła awans i zagościła w II lidze na 5 sezonów. W sezonie 1984/1985 klub wywalczył najwyższe w historii występów w II lidze 8. miejsce by w następnym sezonie spaść ponownie do III ligi. Kolejne trzy lata w II lidze rozpoczął sezon 1990/1991. Trenerem MKS Korony był wówczas Czesław Palik. W roku 1993 Międzyzakładowy Klub Sportowy Korona Kielce wraz z innymi sekcjami postawiono w stan likwidacji, a powołano Miejski Klub Sportowy Sekcja Futbolowa Korona Kielce. W tym roku drużyna Korony została zdegradowana do rozgrywek III ligi.


Lata 1996-2002
W roku 1996 Korona Kielce zdobyła solidnego sponsora, firmę Nida Gips z Gacek. Klub rozpoczął grę pod szyldem MKS SF Korona Nida Gips Kielce. Trenerem został Włodzimierz Gąsior i już w pierwszym sezonie wprowadził zespół Korony ponownie do II ligi. Rozpoczęto starania o awans do rozgrywek I ligi, jednak postawionego celu nie osiągnięto. Najwyższą pozycją zajętą w tym okresie było 6. miejsce w sezonie 1998/1999. W tym sezonie zespół doszedł ponadto do ćwierćfinału Pucharu Polski, eliminując po drodze m. in. Polonię Warszawa trenowaną przez Dariusza Wdowczyka oraz GKS Katowice. W roku 2000 Korona Kielce spadła z II ligi. W tym roku klub wchłonął występujący w rozgrywkach III ligi zespół Błękitnych Kielce i przyjął nazwę przyjął nazwę Kielecki Klub Piłkarski Korona Kielce.


Lata 2002-2007

Oprawa stadionowa podczas meczuW roku 2002 zespół Korony został przejęty przez firmę Kolporter. 1 lipca 2003 roku Korona przeistoczyła się w Sportową Spółkę Akcyjną Kolporter Korona Kielce, a nowy trener Dariusz Wdowczyk poprowadził zespół do zwycięstwa w rozgrywkach III ligi. W tym sezonie drużyna zagrała w ćwierćfinałach Pucharu Polski, gdzie nie sprostała warszawskiej Legii. W połowie sezonu 2004/2005, kiedy drużyna zajmowała 3. miejsce w II lidze z posady trenera zrezygnował Dariusz Wdowczyk, który otrzymał propozycję prowadzenia Legii Warszawa. Odchodzącego w niesławie Wdowczyka zastąpił Ryszard Wieczorek. Pod jego wodzą zespół nie przegrał ani jednego spotkania w rundzie wiosennej i z pierwszego miejsca zapewnił sobie historyczny awans do I ligi. Beniaminek w swoim pierwszym sezonie w ekstraklasie zajął bardzo dobre 5. miejsce, a ponadto zagrał w półfinale Pucharu Polski gdzie został wyeliminowany przez Zagłębie Lubin. Po raz pierwszy piłkarze zespołu zasilili kadrę reprezentacji Polski. Byli to Marcin Kaczmarek (mecz Polska - Islandia) i Grzegorz Piechna (mecz Polska - Estonia; gol Piechny). Kolejnymi reprezentantami Polski byli Tomasz Nowak i Marcin Kuś - dostali oni razem z Grzegorzem Boninem powołanie na zgrupowanie kadry składajacej sie wyłącznie z zawodników występujących na co dzień w orange Ekstraklasie. W kolejnym sezonie 2006/2007 Korona Kielce po raz pierwszy liderowała w I lidze (ostatecznie zajęła 7. miejsce). W tym sezonie drużyna świetnie spisywała się w Pucharze Polski docierając do finału Pucharu Polski, który przegrała 2-0 z Dyskobolią Grodzisk Wielkopolski.


Sukcesy
awans do finału Pucharu Polski w sezonie: 2006/07
awans do 1/2 Pucharu Polski w sezonie: 2005/06
awans do 1/4 Pucharu Polski w sezonie:1998/99, 2003/04, 2004/05
awans do I ligi w sezonie 2004/2005 (w 31. kolejce II ligi po wygranym na wyjeździe meczu 2:1 31 maja 2005 roku z GKS Bełchatów).
5. miejsce w I lidze w sezonie 2005/2006
30 września 2006 po zwycięstwie nad wodzisławską Odrą w meczu 9. serii spotkań po raz pierwszy w historii klubu, Korona objęła na jedną kolejkę fotel lidera Orange Ekstraklasy

Fakty i opinie
Korona jest uznawana przez piłkarzy w Polsce za dobrze zorganizowany klub, w którym warto rozwijać talent piłkarski[2]. Już w pierwszym roku gry w Orange Ekstraklasie napastnik Korony Kielce, Grzegorz Piechna, został królem strzelców polskiej ligi (został dostrzeżony przez skautów kieleckiej drużyny w III ligowym Heko Czermno i to właśnie z tego klubu trafił do Korony). W roku 2006 Piechna trafił do reprezentacji Polski. Już w debiutanckim meczu zdobył gola dla Polski.

W czasie niespełna dwóch lat gry w pierwszej lidze jeszcze czterech innych piłkarzy Korony Kielce trafiło do reprezentacji Polski. Jednym z nich jest Paweł Golański, ofensywnie grający prawy obrońca, który zadebiutował w kadrze po przejęciu jej przez Leo Beenhakkera. Golański grał między innymi w meczu Polska - Portugalia (2:1), w którym był wyróżniającym się[3] piłkarzem (do kieleckiego klubu trafił z II ligowego Łódzkiego Klubu Sportowego).

Wyróżniający się w krajowych rozgrywkach piłkarze, grający ofensywny futbol, sprawili, że przez część ekspertów Korona Kielce jest uznawana za jeden z najbardziej efektownie grających zespołów w Orange Ekstraklasie[4]. Właśnie z tego powodu, pomimo krótkiego stażu w najwyższej klasie rozgrywkowej, mecze Korony są jednymi z najczęściej[5] transmitowanych w telewizji.

Aby zapewnić sobie dalsze sukcesy, Korona Kielce obok rozwiniętej sieci skautingu, kładzie duży nacisk na rozbudowany program pracy z dziećmi i młodzieżą[6]. Klub może pochwalić się licznymi sukcesami sportowymi oraz młodzieżowymi reprezentantami kraju. Od sezonu 2006/2007, obok młodzieżowych grup męskich, rozpoczął się nabór do młodzieżowych sekcji żeńskich. Od sezonu 2007/08 z kolei, I drużyna Korony Kielce kobiet, gra w rozgrywkach I ligi kobiet.

Nad koordynacją wszystkich ligowych i młodzieżowych drużyn Korony Kielce czuwa Wiceprezes i Dyrektor ds. Sportowych, a jednocześnie były piłkarz i trener reprezentacji Polski – Paweł Janas.

Dnia 06.10.07 padł historyczny 100. gol Korony w Ekstraklasie. Jego autorem był Hermes Neves Soares, bramka na 2:0 padła w meczu przeciwko Cracovii.

Stadion

Stadion Korony KielceNa fali kolejnych sukcesów Korony i w obliczu deklaracji właściciela klubu, Krzysztofa Klickiego, że wprowadzi klub do Orange Ekstraklasy i rozpocznie walkę o puchary UEFA, władze miejskie Kielc podjęły decyzję o budowie nowego stadionu na wyłączne potrzeby Korony Kielce.

Z racji, iż drużyna błyskawicznie awansowała z niższych lig do wyższych władze miejskie, z zasady przychylne wspieraniu sportu na swym terenie, w tym przypadku wykazały się szczególną determinacją w działaniach[7]. Dlatego też, w osiemnaście miesięcy od dnia rozpoczęcia budowy, stadion został oddany do użytku klubu. Pomimo szybkiego tempa budowy, (pierwszy mecz na stadionie został rozegrany 1 kwietnia 2006) Korona musiała rozegrać swą pierwszą rundę w najwyższej klasie rozgrywkowej jeszcze na starym obiekcie (stary stadion Korony obecnie używany jest przez drużynę Młodej Ekstraklasy).

Całkowita pojemność kieleckiego stadionu wynosi 15 550 kibiców. W meczach ligowych, kielecki stadion mieści 13 823 kibiców Korony i 777 kibiców przyjezdnych. Na co dzień część stadionu przeznaczona do użytku kibiców Korony, podzielona jest na sektory. Są wśród nich, między innymi: sektor VIP-owski o pojemności 104 miejsc, sektor dla drużyn młodzieżowych 320, sektor rodzinny 545 miejsc, dla Klubu Kibica Korony Kielce przeznaczony jest „Młyn” 1020 miejsc, sektor dla posiadaczy kart wolnego wstępu 320 miejsc.

Płyta boiska o wymiarach 105 x 68 m, jest podgrzewana.







Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
pather96
Trener



Dołączył: 10 Kwi 2008
Posty: 39 Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: z Suchedniowa

PostWysłany: Czw 22:08, 10 Kwi 2008 Back to top

Korona jest świetna bardzo lubie ten klub tylko szkoda że była korupcja;/ i tak korona rządzi:PSmile



Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez pather96 dnia Pią 22:05, 11 Kwi 2008, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Mati
Amator



Dołączył: 11 Kwi 2008
Posty: 18 Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 20:57, 22 Kwi 2008 Back to top

była będzie jest KORONA MKS


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
*Natalia
Amator



Dołączył: 21 Kwi 2008
Posty: 21 Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 20:23, 08 Maj 2008 Back to top

no ba ... jasne ze bedzie na zawsze


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu

Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin